Ana Sayfa Yerel Haber 28 Mayıs 2020 34 Görüntüleme

3 milyon 200 bin dekar arazi, 25 sulama projesiyle suya kavuşacak

banner17
 Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TOKİ tarafından, 3 milyon 200 bin dekar araziyi suya kavuşturacak 25 sulama projesinin yapılacağını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yazılı açıklamasında sulamada yeni bir adım daha attıklarını duyurdu.

 

TOKİ tarafından, 3 milyon 200 bin dekar araziyi suya kavuşturacak 25 sulama projesinin yapılacağını vurgulayan Pakdemirli, “Bu kapsamda 3 milyon 200 bin dekar civarında araziyi sulayacak projelerle çiftçimizin yanında olacağız. Söz konusu projelerin tamamlanmasıyla 300 bin kişiye istihdam ve ülke ekonomisine yıllık 2,5 milyar lira katkı sağlamayı hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

 

“Türkiye’de suyun dörtte üçü sulamada kullanılıyor”

 

Pakdemirli, protokolle yapılacak tesislerin toplam maliyetinin 8,5 milyar lirayı bulacağını belirterek, şunları kaydetti:

 

“Türkiye’de suyun dörtte üçü sulamada kullanılıyor. Bu yüzden sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediyoruz. Protokol kapsamında inşa edilecek tesislerde de bu sistemler uygulanacak.

 

Kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indirilmekte ve tarla içi sulama sistemleriyle önemli ölçüde su tasarrufu sağlanarak çiftlik randımanı maksimum seviyeye yükseltilmekte. Böylelikle yağmurlama sulamalarda yüzde 35, damla sulamalarda ise yüzde 65 oranında su tasarrufu sağlanıyor.”

banner19Akdeniz Postası

Yorumlar

escort ankara

Tema Tasarım | Osgaka.com