Ana Sayfa Teknoloji 15 Kasım 2021 34 Görüntüleme

Amazon’un 21 milyar dolarlık Rivian hissesi

Amazon’un Rivian Automotive üzerindeki büyük bahsi, bu hafta elektrikli araç start-up’ın halka açık pazarlarda patlayıcı bir başlangıç yapmasıyla karşılığını verdi.

Rivian, devasa teklifte yaklaşık 12 milyar dolar topladı ve otomobil devleri GM ve Ford’dan daha yüksek, 110 milyar dolardan fazla yüksek bir değerleme elde etti. Halka arz, Rivian’a 1,3 milyar dolardan fazla yatırım yapan Amazon için büyük bir beklenmedik düşüşle sonuçlandı. Amazon’un işletmedeki %20’lik hissesi şu anda 21 milyar dolardan fazla.

Rivian’ın halka arzı, Amazon için finansal olarak büyük bir başarıydı. Aynı zamanda şirketin en zorlu görevlerinden biri olan çevreye verdiği zararı azaltmak için de anahtardır. Amazon, çevresel ayak izini ele alacak kadar hızlı hareket etmediği için uzun süredir eleştiriliyor. 1000’den fazla Amazon çalışanı, binlerce çalışan tarafından imzalanan bir hissedar önerisini sunduktan sonra 2019’da iklim değişikliğiyle mücadele için daha fazlasını yapmaya teşvik etmek için harekete geçti.

2019’da Amazon’un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Jeff Bezos, şirketin iklim politikalarını dönüştürmek için kapsamlı bir planı açıklamak için sahneye çıktı ve Amazon’un 2040 yılına kadar karbon nötr olacağına söz verdi. Ayrıca Amazon’un 100.000 son mil elektrik siparişi verdiğini duyurdu. Rivian’dan teslimat kamyonları 2030 yılına kadar teslim edilecek. Amazon, gelecek yıl kadar erken bir tarihte 10.000 tanesini yollara çıkarmayı umuyor.

Bu hedefler büyük ölçüde Amazon’un mevcut gerçekliğiyle çelişiyor.Ülkenin en büyük çevrimiçi perakendecisi olan Amazon, geniş bir gaz yakan uçak, kamyonet, kamyon ve gemi ağı kullanarak dünya çapında yılda 10 milyardan fazla ürün teslim ediyor. Teslimatları iki günden giderek bir güne ve bazı durumlarda sipariş verildikten birkaç saat sonrasına kadar hızlandırma arayışında, nakliye operasyonlarının çoğunu kendi bünyesine taşıdı ve ülkeyi depolarla donattı.

Amazon’dan sevindirici açıklama: “Prime fiyatı kalıcı olarak 7,90 TL”

The Washington Post’a göre, Bezos daha önce aynı gün veya bir günlük teslimatların uçaklara olan bağımlılığı azaltarak emisyonların azalmasına yol açabileceğini, depoları müşterilere daha yakın yerleştirmenin teslimat kamyonlarının paketleri teslim ederken daha kısa yolculuklar yapabileceği anlamına geldiğini söylemişti.

Çevre Koruma Ajansı’na göre, ulaşım ABD’deki en büyük iklim kirliliği kaynağı olmaya devam ediyor ve ülkenin toplam sera gazı emisyonlarının %29’unu oluşturuyor. Geçen yıl, e-ticaret devinin işi pandemi kaynaklı bir sarsıntı yaşarken, %19’a yükselen karbon emisyonları da öyle. Dolarlık ürün başına emisyonlar 2020’de %16 azaldı. Amazon’un karbondan arındırma çabalarında ilerleme kaydetmesi için yeni ulaşım teknolojilerine yatırım yapmaya ve uygulamaya devam etmesi gerekecek.

Bunu zaten yapmanın bir yolu, Amazon’un iklim hedeflerini ilerletmeye yardımcı olabilecek teknolojiler geliştiren yeni şirketlere yatırım yapmak için kullandığı 2 milyar dolarlık İklim Taahhüt Fonu aracılığıyla.Amazon’un Zoox’u geçen yıl kısmen 1 milyar dolardan fazla satın alması, elektrifikasyon konusunda başka bir bahsi temsil ediyor. Zoox, sürüş selamlama için yapılmış tamamen elektrikli, tamamen otonom bir araç üretti.

Yorumlar

escort ankara

Tema Tasarım | Osgaka.com