Ana Sayfa Genel 20 Ocak 2022 43 Görüntüleme

Antidepresan Kullanımı Neden Arttı ?

Antidepresan Kullanımı Neden Arttı? Günümüzde antidepresan kullanımı giderek daha da arttı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Ağustosta açıkladığı rakamlar da bunu destekliyor. Koca’nın açıkladığı verilere göre son 3 yılda 61 milyon kişi sinir sistemi ilacı, 12 milyon kişi antidepresan kullandı. Peki, bu artışın nedeni nedir?

Pandemi, ekonomik ve sosyal problemlerin psikolojimizi yakından etkilediği gözle görülür bir şekilde mevcut. Günümüzde psikolojik dayanıklılığın düşmesi ve bilinçlenmeyle beraber antidepresan kullanımının arttığı bir süreç yaşanıyor. Yaşanılan sorunların kişi üzerinde bıraktığı etkiler nedeniyle kaygı, depresyon, öfke kontrol bozukluğu başta olmak üzere bazı psikolojik ve psikiyatrik problemlerin ortaya çıktığı söyleniyor. Psk. Kübra Uğurlu, bu durumun psikiyatrik ilaçlarda artışa sebebiyet vermesinin kaçınılmaz olduğunu belirtiyor.

Antidepresan Kullanımının Olumlu Bir Yanı Var

Antidepresan kullanımının olumlu bir yanı bulunduğunu anlatan Uğurlu, “Bu durum toplumun psikiyatrik ilaçlara, psikiyatristlere ve psikologlara olan önyargılarının kırıldığını gösteriyor. Kişilerin psikolojik sorunlarla alakalı destek almaya olan isteklerinin artması; iyileşmeye olan farkındalıklarının artmasıyla beraber yaşam kalitelerini ve standartlarını yükseltmek istemelerinden kaynaklanıyor. Aslında bazen senelerdir üstü örtülmüş psikolojik sıkıntıların kabulü ile tedaviye başlamalarından da kaynaklandığını söylemek zor olmaz” dedi.

Antidepresan Kullanımı Neden Arttı?

Psikolojik Sağlığınız İçin Kendinize Zaman Ayırın!

Antidepresan ilaçlarının kullanımındaki bu artışın bir başka nedeninin ise iletişimsizlik, toplum hızına yetişme çabasıyla birlikte ihmal edilen bireysel ve ruhsal sağlık ile kişinin yaşam kalitesinin aynı oranda sıkıntıya düşmesi olduğunu belirten Psk. Uğurlu, ” Bu süreçte kişilerin sosyal, ailesel, ilişkisel sorumluluklarının yanı sıra kendine bir alan yaratmasının, psikolojik ve bedensel sağlığı için kendine kaliteli zaman ayırmasının önemli olduğunu bilmeliyiz. Bütün yaşamsal hengamenin içerisinde insan doğası gereği içsel huzuru arar, bunun için zamana bazen de yalnızlığa da ihtiyaç duyar” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

 

Yorumlar

escort ankara

Tema Tasarım | Osgaka.com