Ana Sayfa Teknoloji 27 Eylül 2021 46 Görüntüleme

Apple neden USB-C’ye geçmeyi tercih etmiyor? – Haberler

Teknoloji dünyasının başarılı isimlerinden Apple, USB-C’ye karşı çıkıyor ve bu standardın evrim durumuna aykırı olduğunu savunuyor. Şirket müşterilerinden ve çevreden söz ederek gerçek sebebi açıkladı. 

Bilindiği üzere, gelecek yıllardaki, en azından Avrupa’da, Apple muhtemelen Lightning’den USB-C’ye geçmek durumunda kalacaklar. Dahasınbı da belirtmek gerekirse, Apple, zorunlu olan bu geçisin genellikle kötü bir düşünce olduğunu savunuyor. Esasında Apple, pazarı tek bir standart ile sınırlamanın olumlu karşılık vermediğini ve evrimi kolaylaştırmak yerine sınırlama getireceğini savunuyor. Aynı zamanda Amerikan teknolojisi bu şekilde bir değişikliğin yalnızca Avrupa’yı değil, dünyayı da etkileyeceğini de savunuyor.

Apple'dan 6 aylık ücretsiz Apple Music kampanyasıApple’dan 6 aylık ücretsiz Apple Music kampanyası

Apple neden USB-C’ye karşıdır?

Apple söz konusu bu yeni yasanın, Avrupalı müşteriler tarafından kullanılan yüz milyonlarca aktif cihaz ve aksesuarların çalışmasını daha kolay hale getirmek için kesintiye uğratacaktır açıklamasında bulundu. Bunun yanı sıra yine yasanın, dünya genelinde daha fazla Apple müşterilerini etkileyeceğini ve bunun da benzeri görülmemiş oranda e-atık oluşturacağını ve kullanıcıları adına büyük rahatsızlık vereceği belirtildi. Apple, müşterilerin yeni kablolara, adaptörlere ve aksesuarlara ihtiyaç duymaları sebebiyle USB-C’ye dönmenin israf olacağını düşünüyor. Amerikan şirketinin bu düşüncesi, bu geçisin teknolojik evrimi engelleyeceği yönündedir. 

Bunun yanı sıra aynı zamanda, Apple elbette ki tescilli konektörün reddedilmesinin ardından şirkete para kaybı getireceğini söylemiyor çünkü MFi programının bir parçası olarak Lightning’de olduğu gibi USB-C’yi lisanslayamayacak. Kısaca özetlemek gerekirse, Apple ve Avrupa Komisyonu arasında bu konu ile ilgili rekabette sona geliniyor. Avrupa, organının teknoloji devinin baskısı karşısında sessiz kalıp kalmayacağını veya siyasi organın iradesine boyun eğdirecek bir durum olup olmayacağını görmek mümkün olacak. Konu ile ilgili olarak elde edilen bilgiler şu an için bunlarla kısıtlı olup yakın zaman içerisinde daha detaylı bilgilerin aktarılması bekleniyor. 

 

Facebook'un reklam gelirleri Apple yüzünden düştüFacebook’un reklam gelirleri Apple yüzünden düştü

Epic Games CEO'su Tim Sweeney Apple hakkında açıklama yaptıEpic Games CEO’su Tim Sweeney Apple hakkında açıklama yaptı

Apple, tam tamına 2 milyar iPhone sattı!Apple, tam tamına 2 milyar iPhone sattı!

Yorumlar

escort ankara

Tema Tasarım | Osgaka.com