Ana Sayfa Teknoloji 17 Kasım 2021 33 Görüntüleme

Apple’ın reklam gizliliği değişikliği etkisi

Apple’ın Nisan ayındaki gizlilik değişikliğinin etkisi, diğer şirketlerin bilançolarında kendini göstermeye başlıyor ve Apple’ın tüketici elektroniğiyle ilgisi olmayan endüstriler üzerindeki devasa gücünü gösteriyor.

Nisan ayında Apple, kullanıcılara telefonlarındaki uygulamaların reklamlar için kullanıcıyı hedeflemesine izin vermek isteyip istemediklerini soran yeni bir açılır pencereyle iPhone’lar için bir güncelleme yayınladı. IPhone sahipleri, “Uygulamanın İzlememesini İste” etiketli bir düğmeye dokunarak kolayca devre dışı bırakabilir. Altı aydan fazla bir süre sonra, çoğu iPhone kullanıcısının vazgeçtiği açık ve Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT) adı verilen özellik, şimdi Snap’ten Facebook’a ve Peloton’a kadar uzanan şirketlere zorluklar sunuyor.

Gizlilik özelliği, birçok mobil reklamın, özellikle de bir satın alma veya indirme yapıldığını doğrulayanların perde arkası mekaniğini alt üst etti. Facebook’un ana şirketi Meta, geçen ay, özelliklerin benimsenmesinin “kritik kitleye” ulaştığı ve reklamlarının kazançlı potansiyel müşterileri hedeflemede daha az etkili hale geldiği konusunda uyarmıştı.

Mark Zuckerberg Apple gizlilik konusunda kullanıcılara yalan söylemekle suçluyor

Facebook, Apple reklam değişiklikleri olmasaydı gelirinin Eylül çeyreğinde art arda artacağını söyledi. Bunun yerine, düz kaldı. Snap’in hissesi, şirketin Apple’ın gizlilik değişikliklerini suçladığı satışlara ışık tuttuktan sonra geçen ay dövüldü.Snap CEO’su Evan Spiegel, gizlilik özelliğinin şirketin dördüncü çeyrek kazançları için risk oluşturmaya devam ettiğini söyledi ve şirket, tatil çeyreği satışlarının yaklaşık 1,18 milyar dolar olacağını söyledi – Wall Street’in beklediği 1,36 milyar dolarlık satıştan önemli ölçüde düşük. zaman.

Bir reklamcı olan ve reklam satmayan Peloton, geçen ay Apple’ın gizlilik özelliğinin kullanıcı büyümesine zarar verdiğini söyledi. Bu haftanın başlarında bir röportaj sırasında, Apple CEO’su Tim Cook, özelliğin diğer şirketler üzerindeki etkisi hakkında yorum yapmayı reddetti, ancak ATT’nin kullanıcılara cihazlarında ne olacağını seçme şansı vermek için yayınlandığını söyledi. “Hepimiz gücü kullanıcıya vermekle ilgiliydik. Kararı biz vermiyoruz, sadece onlara uygulamalar arasında izlenmek isteyip istemediklerini sormalarını istiyoruz. Ve elbette birçoğu hayır kararı veriyor” dedi Cook. Cook, uygulama geliştiricilerinin kullanıcılardan güven duyması durumunda, daha büyük bir yüzdesinin cihaz kimliği takibine izin verebileceğini söyledi.

Değişiklikler kullanıcılar için bir kazanç olarak pazarlansa da, pazarlamacıların uygulama yüklemelerini yönlendiren mobil reklamlar için başvurduğu Apple’ın reklamcılık ürünü Apple Arama Reklamları’ndan da yararlanıyor. Bir reklam ölçüm firması olan AppsFlyer’ın içerik başkanı Shani Rosenfelder, “Apple arama ağı reklamları pazar payında gerçekten büyük bir artış gördük. Yeni bir numaralı oyuncu oldular ve geçmişte iOS’a hakim olan Facebook’u geçtiler.” dedi.

iPhone sahiplerinin yüzde 62’si iptal ediyor

iPhone sahipleri yazılımlarını güncellerken, reklamcıların Apple’ın değişikliklerinin tüm etkilerini görmeye başlaması birkaç ay aldı. Güncelleme, iPhone kullanıcılarını iki kategoriye ayırdı: Reklamlar için cihaz izlemeyi seçenler ve seçmeyenler. AppsFlyer’ın Ekim ayı raporuna göre, iOS cihazlarının %86’sı, yazılımın ATT istemleriyle sunulacak kadar yeni bir sürümünü çalıştırıyor.

Pop-up’ı gören kişilerin %38’i dahil olmayı, %62’si ise çıkmayı tercih ediyor. Rosenfelder, kaydolmayı seçen kullanıcıların, onlardan aldıkları verileri kampanyalarda ince ayar yapmak için kullanabilen reklamverenler için daha da değerli hale geldiğini söyledi. Rosenfelder, “Özellikle izlemeye rıza gösteren kullanıcılar için medyanın maliyetinin arttığını görüyoruz, çünkü bunlar gerçekten değerli” dedi. Birçok şirket, kazançları aracılığıyla ATT değişikliğinin kendilerini etkilediğine dair sinyaller verdi, ancak Apple’ın değiştirmesini veya kendi birinci taraf verilerini kullanarak yeni ilişkilendirme sistemleri oluşturabilecekleri ve satın alma geçmişi veya benzerleri gibi sahip oldukları verilerle hedeflemeyi ayarlayabilecekleri konusunda iyimserler.

Yorumlar

escort ankara

Tema Tasarım | Osgaka.com