Ana Sayfa Gündem 22 Aralık 2020 26 Görüntüleme

Asprin Covid’den Korur Mu?

Covid-19 tedavisinde kullanılan Aspirin’in virüsün bulaşmasına karşı koruyucu bir özelliği olmadığı ile ilgili uyarılarda bulunan uzmanlar, rastgele Aspirin kullanımının mide kanamasına yol açabileceğini söyledi.

Uzmanlar, korona virüsten korunma amacıyla son zamanlarda adı sıkça geçen “Aspirin”in doktor kontrolünde kullanılması gerektiğini dile getirerek, Aspirin’in yanlış kullanımının mide ve bağırsak kanamalarına yol açabileceğini dile getirdi.

“BULAŞMAYA KARŞI KORUYUCU DEĞİL”

Aspirin kullanımına ilişkin açıklamalarda bulunan Dahiliye Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ayhan Levent, özellikle 50 yaş üzeri diyabet, kalp hastalığı, hipertansiyon, inme öyküsü olan hastalara Covid-19 tedavisinde 100 mg gibi düşük dozlarda aspirin başlanması gerektiğini dile getirerek, “Aspirin Covid-19’a yakalananların tedavisinde işe yarayabilir. Ancak Aspirin’in Covid-19’un bulaşmasına karşı koruyucu etkisi yoktur. Bundan dolayı Covid-19 bulaşmasın diye Aspirin kullanılmamalıdır” dedi.

“DOKTOR KONTROLÜNDE KULLANIMALIDIR”

Aspirin’in erişkin hastalarda mide ve bağırsak kanamasına, çocuklarda ise “Reye Sendromu” denilen ölümcül hastalığa sebep olabileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Levent, bu sebeplerden dolayı hastaların aspirini sadece doktor kontrolünde kullanmaları gerektiğinin altını çizdi. (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

BSHA – Bilim Sağlık Haber Ajansı

Kaynak: BSHA Ajans

Yorumlar

escort ankara

Tema Tasarım | Osgaka.com