Ana Sayfa Gündem 15 Ocak 2021 29 Görüntüleme

Bakan Pakdemirli: Tarımsal Destekler Arttı

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, son 2,5 yılda tarımsal destekleri yüzde 65 artışla, 24 milyar liraya çıkardıklarını söyledi.

Pandemi döneminde alınan 101 tedbir sayesinde gıda arzı ile ilgili hiçbir sorun yaşanmadığını vurgulayan Bakan Pakdemirli, hatta 2020 yılında Pandemiye rağmen tarım sektörünün, bitkisel üretimden hayvancılığa, tarımsal hasıladan ihracata kadar her alanda büyümeye ve gelişmeye devam ettiğini belirtti.

Tarımsal Destekler % 65 Arttı
Üretim artışlarının arkasında iki faktörün ön plana çıktığını da belirten Bakan Pakdemirli, “Birincisi, üreticiye ve yatırımcıya verdiğimiz destekler… Son 18 yılda, üreticilerimize reel rakamlarla toplam 311 Milyar Lira tarımsal destek verdik. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte; tarımsal desteği yüzde 65 artışla, 24 Milyar Liraya çıkardık. İkinci faktör ise; Türkiye’nin ürettiği kaliteli ürünleri dünya pazarlarına sunma potansiyeli. Tarımsal üretimdeki artış, büyüme ve hâsılaya da yansıdı. Bakan Pakdemirli; “Tarım, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte son 2,5 yılda, tüm çeyreklerde büyüme gösterdi. 2020 yılı ilk 3 çeyrek ortalamasında ise yüzde 5,3 gibi önemli bir büyüme rakamına ulaşarak ekonomimize katkı sağlamaya devam etti. Tarımsal hasılamız son iki yılda yüzde 47 artışla, 277,5 Milyar Liraya ulaştı. Buradan gururla söylüyorum, Türkiye tarımsal hasılada Avrupa’da lider, Dünya’da ise ilk 10 arasındadır” dedi.

Pandemiye Rağmen 5 Milyar Dolar Dış Ticaret Fazlası
Bakan Pakdemirli, Tarımsal ihracatın 18 yılda 5 katına çıktığını belirterek, şu açıklamalara yer verdi: “Tarımsal ihracatımız; 5 kat artışla 3,7 Milyar Dolardan, 18 Milyar Dolara yükseldi. Ve şunun altını özellikle çizerek söylüyorum, Türkiye, tarım ve gıda ürünlerinde net ihracatçı bir ülkedir. Son 18 yılda, toplam 237 Milyar Dolar ihracat yaptık ve 78 Milyar Dolar dış ticaret fazlası verdik. 193 ülkeye 1.827 çeşit tarım ürünü ihraç ediyoruz. 2020 yılı ilk 11 ayında ise pandemiye rağmen, tarım ve gıda ürünleri ihracatımızı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,3 artırdık. Böylelikle; 16,9 Milyar Dolar tarım ve gıda ürünleri ihracatı yaptık ve 5 Milyar Dolar dış ticaret fazlası verdik.”

Bitkisel Ürün İhracatında Artış
Bitkisel üretimde sağlanan artışın, tarımsal ihracatımıza da yansıdığını belirten Bakan Pakdemirli rakamları paylaşarak, “Bitkisel ürün ihracatımızda 2020 yılının 11 ayında; bir önceki yılın aynı dönemine göre değer olarak yüzde 7 artış sağlandı. Sebzelerde yüzde 12, meyvelerde ise yüzde 8 artış ile toplam 4,8 Milyar Dolarlık ihracat yaptık. Ülkemiz buğday unu ihracatında dünyada birinci, makarna ihracatında ikincidir. Fındık, kuru kayısı, incir, kuru üzüm ve ayvada, dünya ihracatında lideriz. 2020 yılı, ilk 11 ayında nohut ihracatımız 127 bin tona yükselmiştir. . Böylece, 2017 yılında 90 bin ton nohut ithal etmekteyken 2018 yılından itibaren ülkemiz nohut dış ticaretinde her yıl artan oranda net ihracatçı konuma ulaşılmıştır. Ülkemiz Dâhilde İşleme Rejimi kapsamında ithal edilen mercimeğin işlenip, katma değerli ihracatı ile dünya üçüncüsü konumundadır. 2002 yılında 1,5 milyon ton olan ülkemiz toplam meyve ihracat miktarı yüzde 132 artışla 3,4 milyon tona, ihracat değeri ise yaklaşık 5 kat artışla 4,9 Milyar Dolara yükselmiştir. Bakanlığımızın etkin politikaları ve sektörün yapmış olduğu çalışmalar neticesinde tohum ihracatımız son 18 yılda 9 kat artışla 17 Milyon Dolardan 155 Milyon Dolara yükseldi. Tohumluk ihracatının ithalatı karşılama oranı ise, 18 yılda yüzde 31’den yüzde 86’ya ulaşmıştır. Bu oranı, yüzde 100’ün üzerine taşımaya gayret ediyoruz. Hedefimiz, 2023 yılında 500 Milyon Dolarlık tohum ihracatına ulaşmak” ifadelerine yer verdi. (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kaynak: BSHA Ajans

Yorumlar

escort ankara

Tema Tasarım | Osgaka.com