Ana Sayfa Teknoloji 16 Kasım 2021 29 Görüntüleme

CEO Doug Merritt istifa ederken Splunk hissesi düştü

Veri analizi yazılımı üreticisi Splunk’ın hisseleri, şirketin CEO’su Doug Merritt’in istifa ettiğini ve yönetim kurulu başkanı Graham Smith’in hemen geçerli olmak üzere geçici CEO olarak devraldığını açıklamasının ardından %19’a kadar düştü.

Splunk yeni bir CEO arıyor. Hisse senedi hareketi, Splunk için kaydedilen en kötü üçüncü ve Aralık ayından bu yana en keskin düşüş olma yolunda ilerliyordu. Liderlik değişikliği, daha geleneksel bir şirket içi yazılım satıcısından çok bir bulut şirketi gibi görünmeye çalışan bir şirket için daha fazla belirsizlik yaratıyor. Merritt, Cisco, PeopleSoft ve SAP’de çalıştıktan sonra 2014 yılında Splunk’a kıdemli başkan yardımcısı olarak katıldı ve 2015’te Splunk’ın CEO’su olarak Godfrey Sullivan’ın yerini aldı. Michael liderliğindeki KeyBanc analistleri, genel bulut sağlayıcılarından artan rekabet, gözlemlenebilirlik pazarına giriş ve devam eden iş modeli gelişimi gibi risklerin yanı sıra CEO geçişi, şirketin uğraştığı “ek bir endişe”dir.

Splunk hissesi üzerinde elde tutma derecesine eşdeğer olan Turits, müşterilere dağıtılan bir not yazdı. Merritt’in görev süresi boyunca Splunk, yazılımını bir bulut hizmeti olarak sunmaya yöneldi ve bu da gelir ve işletme marjlarını etkiledi.Adobe, Autodesk ve Microsoft gibi diğer kurumsal yazılım şirketleri de benzer ayarlamalardan geçmiştir.

Splunk, Ağustos ayında yıllık %23 artışla 605,7 milyon dolarlık üç aylık gelir bildirirken, 217,4 milyon dolarlık bulut geliri %73 arttı. Splunk hissesi, aynı dönemde S&P 500 endeksindeki %125’lik büyümeye kıyasla, Merritt CEO olduğundan beri yaklaşık %120 arttı. Koronavirüs pandemisi, IBM gibi kurumsal yazılım sağlayıcılarıyla birlikte Splunk’a zarar verdi. Şirket alacaklarını tahsil etmekte zorlanıyordu ve müşteriler daha büyük anlaşmalar yapmaktan çekiniyor ve ödeme tavizleri talep ediyorlardı. Eylül’de Okta, Splunk’ın dünya çapındaki saha operasyonlarından sorumlu başkanı Susan St. Leger’ı işe aldı.

Yorumlar

escort ankara

Tema Tasarım | Osgaka.com