Ana Sayfa Gündem 16 Ocak 2021 41 Görüntüleme

Diş Hekimini Bıçaklayan Kişi Tahliye Edildi

Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde görevli dişhekimini göğsünden bıçaklayan şahıs tahliye edildi. Konu ile ilgili açıklama yapan Türk Dişhekimleri Birliği, “Üzgün, tedirgin ve öfkeliyiz” dedi.
NE OLMUŞTU?
Diş ağrısı şikayetiyle 2019 yılının Eylül ayında sağlık merkezine başvuran M.D’nin dişinin çekimi için gerekli “uyuşma” sağlanamaması üzerine, olası enfeksiyonun tedavisi sonrasında çekim yapılmasına karar verilerek, reçetesi yazılıp yeni randevu verilmek üzereyken, cebinden çıkarttığı bıçağı hekimin göğsüne saplayan şahıs yakalanmış, saldırdığı dişhekimi de tedaviye alınmıştı. Bursa 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yürütülen yargılama sonunda, sanık M.D., 13 Temmuz 2020 tarihinde, yerine getirdiği kamu görevi sebebiyle kişiyi öldürmeye teşebbüs etmek suçundan 11 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Bu Kararın istinaf incelemesi sonucunda; Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından, sanığın eyleminin, neticesi itibariyle ağırlaşmış kasten yaralama suçu olduğuna karar verilerek, bu suçtan dolayı cezanın alt sınırından uzaklaşarak 5 yıl 15 ay hapis cezası verildi.

Saldırıya uğrayan dişhekiminin karar itiraz edeceğini ve birlik olarak meslektaşlarına destek vereceklerini açıklayan Türk Dişhekimleri Birliği, konuyla ilgili şu açıklamalara yer verdi:
“Ancak hepimiz için üzüntü ve kaygı vericidir ki; kamu görevini yapmakta olan dişhekimini göğsünden bıçaklayarak yaşamsal tehlike geçirmesine neden olan sanık, 6 yıldan fazla ceza almış olmasına karşın, ceza infaz sistemimizin adaletsiz bir sonucu olarak, sadece on altı aylık tutukluluk süresi sonunda tahliye edilmiştir. Özveriyle görevini yapmaya çalışan bir sağlık çalışanını bıçaklayan kişi, kısa bir süre tutuklu kaldıktan sonra, ıslah olduğuna ilişkin herhangi bir rapor da olmaksızın toplumun içine katılmıştır. Üzgün, tedirgin ve öfkeliyiz!.. Sağlık hizmeti sunarken şiddete uğramamak, şiddete uğradığımızda ise toplumun ve devletin yanımızda olmasını; hukuk sisteminin de adalet üretmesini bekliyoruz.” (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kaynak: BSHA Ajans

Yorumlar

escort ankara

Tema Tasarım | Osgaka.com