Ana Sayfa Gündem 12 Ocak 2021 32 Görüntüleme

“En Kötü Aşı, Virüsten İyidir”

Türk Tabipleri Birliği(TTB), gerçekleştirdiği online basın toplantısında aşı ile ilgili fikirlerini sunarak, aşıların güvenilir olup olmadığını tartıştı.

“GÜVENLİ GÖZÜKÜYOR”
Konu ile ilgili ilk olarak söz alan TTB COVID-19 İzleme Kurulu’ndan Prof. Dr. Özlem Kurt Azap, dünyada şu ana kadar kullanılan aşıların güvenli göründüğünü, Türkiye’deki tek aşının etkinliğine ilişkin verilerin ise bilimsel yöntemlerle paylaşılmasında eksikliklerin olduğunu söyledi. Ardından söz alan TTB Aşı Çalışma Grubu’ndan Prof. Dr. Alpay Azap, pandemi sürecinde uzun dönem güvenlik verilerini bekleme olanağının bulunmadığını, bilimsel olarak yapılması gerekenin mevcut veriler ışığında ciddi bir yan etki olmadığı görüldüğü takdirde aşıların yaygınlaştırılması olduğunu ifade etti ve “Yapılması mümkün en kötü aşı, en iyi koronavirüs hastalığından daha iyidir. O yüzden kesinlikle bu aşıları olmak gerekir” dedi.

“AŞILAMALAR İÇİN YETERLİ OLANAKLAR YARATILMADI”
TTB Aile Hekimliği Kolu’ndan Dr. Emrah Kırımlı, birinci basamaktaki sağlık çalışanlarına aşı konusunda yeterli bilgi aktarılmamasının olumsuz etkilerinden söz etti. Kırımlı, sağlık çalışanlarının bilmediği bir konuda bilgi vermeye zorlandığını ve aile sağlığı merkezlerinde aşılama için yeterli olanaklar yaratılmadığını aktardı.

“SIĞINMACILAR AŞILANACAK MI?”
TTB COVID-19 İzleme Kurulu’ndan Uzm. Dr. Nasır Nesanır, 2019’a kıyasla fazladan ölüm sayılarındaki artışı verilerle aktarırken, Sağlık Bakanlığı’nın fazladan ölümlerle ilgili bilgileri sağlık çalışanları ile paylaşması gerektiğini vurguladı. Nesanır, Türkiye’deki sığınmacıların aşılanmasına dair de bir belirsizlik olduğunu da sözlerine ekledi.

“HİZMETLER AKSIYOR”
TTB Merkez Konseyi üyesi Prof. Dr. İbrahim Akkurt, enfekte olan ve yaşamını yitiren sağlık çalışanları sayısındaki yüksekliğe dikkat çekerken “COVID-19 meslek hastalığı kabul edildi” gibi söylemlerin hiçbir gerçekliği bulunmadığının ve hiçbir somut adım atılmadığının altını çizdi.
TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Çiğdem Arslan, acil sağlık hizmetlerinin tüm olanaklarını COVID-19 hastalarına seferber ettiğini, COVID-19 dışı hastalara verilen hizmetlerin aksadığını, acillerin düzenlenmesine yönelik bir çalışmanın halen hayata geçirilmediğini söyledi. (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kaynak: BSHA Ajans

Yorumlar

escort ankara

Tema Tasarım | Osgaka.com