Ana Sayfa Teknoloji 5 Kasım 2021 30 Görüntüleme

Facebook abonelik sistemi ile Apple’ı devre dışı bırakmanın yolunu buldu

Apple’ın uygulama mağazasında aldığı yüksek komisyonlar, şirket ve uygulama geliştiricilerinin farklı yollar araştırmasına neden oluyor. Son olarak Facebook, abonelik sistemi ile Apple komisyon programından kolay bir şekilde kaçışın yeni bir yolunu bulduğunu belirtti.

Facebook Apple’a ciddi bir komisyon ödemesi gerçekleştiriyor. iOS platformlarında da desteklenen Facebook, Apple’a daha fazla ödeme yapmamak için farklı seçenekler geliştirmiş durumda. Bu durum her ne kadar Apple ile Facebook arasındaki ilişkiyi zora sokmuş olsa da Facebook yüksek ücretler ödemenin dışında bir yol bulduğundan dolayı rekabete şu anda yeni bir dönem başlattı.

Meta CEO’su duyurdu

Geçtiğimiz günlerde Meta CEO’su Mark Zuckerberg tarafından yayınlanan yeni bir Facebook gönderisi ile duyurulan yeni gelişmede, içerik oluşturucuların doğrudan ödeme alabileceği ifade edildi. Yeni bir ödeme yolunun geliştirilmiş olması ile birlikte komisyon oranlarından kurtulmayı başaran Facebook, böylece yüzde 30 oranında daha fazla kazanç elde edilmesinin önünü açtı.

Zira Apple uygulama mağazasında yer alan tüm uygulama ve oyunlarda yüzde 30’a varan bir komisyon ücreti aldığından dolayı içerik oluşturucuların ve uygulama geliştiricilerin gelirleri doğrudan düşüyordu. Facebook’un abonelik sistemi ile yapılan açıklamalarda, “Meta’yı inşa ederken içerik oluşturucuların çalışmalarından para kazanmasını sağlanmaya odaklandık. Apple’ın satın alma işlemlerinden aldığı %30’luk kesinti ücreti bunu yapmayı zorlaştırıyordu. Bu nedenle içerik oluşturucuların daha fazla kazanabilmesi için abonelikler üzerinde değişikliğe gideriyoruz.” Denildi. Abonelik sistemine geçiş yapmak için uygun şartları taşıyan tüm içerik oluşturucular artık Facebook sisteminde Facebook Pay ile ödeme alabilecek. Üstelik Facebook yeni sistemin benimsenmesini ve desteklenmesini sağlayabilmek adına özel bir teşvik programı da başlatmış durumda.

Facebook’ta yeni kampanya başlatıldı

Kampanyaya göre içerik oluşturucular kazandığı her yeni abone için 5 ile 20 dolar arasında değişen bir ödül elde edecek. 2021 yılının sonuna kadar devam edecek olan bu program, içerik oluşturucuların daha fazla para kazanmasını sağlayacak. Daha önce yapılan 1 milyar dolarlık içerik oluşturucu programı kapsamında değerlendirileceği belirtilen yeni kampanya, Facebook için yeni bir dönem başlatacak.

Abonelik sistemi ile para kazanmak isteyenlerin sayfa üzerinde 10000 takipçiye, 50000 gönderi etkileşimine ya da 180000 dakikalık izlenmeye sahip olması gerekiyor. Üstelik yeni dönemin getirdiği en cazip detaylardan birisi de kazançlarda hiçbir şekilde kesintinin olmayacak olması. Zira Facebook 2023 yılına kadar içerik oluşturucuların kazançlarından hiçbir kesinti yapılmayacağını duyurmuştu. Bu kazançlardaki tek kesinti Apple’ın yüzde 30 komisyonu olurken, bu komisyonun da ortadan kaldırılması gelirlerin artmasını ve kesintisiz bir şekilde para kazanılmasını sağladı.

Yorumlar

escort ankara

Tema Tasarım | Osgaka.com