Ana Sayfa Gündem 20 Aralık 2020 46 Görüntüleme

Fahrettin Koca “Bakanlığın Açıklamasıyla Patlama Arasında İlişki Yok”

Gaziantep’te yoğun bakım servisinde meydana gelen patlama ardından çıkan haberlere tepki gösteren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Patlama ile bakanlığın açıklamaları arasında gerçek dışı bağlantı kurmak isteyenler var” dedi.

Twitter hesabından paylaşım yapan Koca “Gaziantep’teki bir özel hastanemizin COVID-19 yoğun bakım servisinde yaşanan elim olayla Bakanlığımızın, bilgilendirme yazısı arasında ilişki kurmak yanlıştır. Bakanlığımızın görevi ve yetkisi gereği hastaneleri bilgilendirmesinin zorlama bir yorumla ihmal olarak yansıtılmasının kabul edilmesi mümkün değildir.” şeklinde iki başlıkla açıklaması hakkında bilgi verdi.

Açıklamanın Detayları

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Bakanlığımızca hastanelere gönderilen bir bilgilendirme yazısının bazı basın yayın organları tarafından Gaziantep’te COVID-19 yoğun bakım servisinde meydana gelen yangınla ilişkilendirilerek buradan ihmal senaryoları üretilmesi üzerine açıklama ihtiyacı doğmuştur.COVID-19 tedavisinde uygun hastalarda yüksek akış oksijen kullanılması dünya sağlık örgütü tarafından önerilen bir yöntemdir yüksek akış nazal oksijen terapi cihazları dünya sağlık örgütü tarafından hazırlanan pandemi de kullanılacak öncelikli cihazlar listesinde yer almaktadır. Kamu hastanelerimizde çoğunlukla bu cihaz yerine yerli mekanik ventilasyon kullanılmaktadır yerli ventilatör cihazlarımızda aynı zamanda yüksek akış oksijen tedavisi yapma özelliği bulunmaktadır. Kamu hastanelerimizde bilhassa pandemi döneminde yerli ventilatör cihazı daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır, bu yüzden kamu hastanelerimizin çoğunda ayrı bir cihaz kullanımına ihtiyaç duymaksızın bu tür tedaviler yapılabilmektedir. Dünyada ve ülkemizde yüksek akış oksijen terapi cihazlarının pandemi döneminde çok yoğun olarak kullanıldığı belirlenmiştir hastanelerimizde hasta yükünün arttığı son haftalarda hastalarımızın bu tür tedaviye daha fazla ihtiyaç göstermektedir bu itibarla COVID-19 hastası takip eden tüm sağlık kuruluşlarına hitaben bu cihazların kullanımında alınacak güvenlik tedbirleri açısından genel bir yazı yazılmıştır. İllere gönderilen genel yazımızda cihazların kullanımında yoğunluk nedeniyle eklenen personeli de kapsayacak şekilde alternatif metotlar kullanılarak eğitimin garanti edilmesi, kullanımına ilişkin talimatların ve güvenli kullanım kartlarının cihaza yakın bir yerde bulundurulması hatırlatılmıştır ayrıca karşılaşan olumsuz durumla ilgili Bakanlığımıza yapılacak bildirim prosedürleri tarif edilmiştir. Bakanlığımızın görev ve yetkisi gereği hastaneleri bilgilendirmesini zorlama bir yorumla ihmal olarak yansıtılmasının kabul edilmesi mümkün değildir. Gaziantep’te meydana gelen elim hadise hakkında bakanlığımız ve savcılık tarafından soruşturma başlatılmıştır bu vesileyle olayda hayatını kaybeden hastalarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz kamuoyuna saygıyla duyurulur” diye konuştu. (BSHA Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kaynak: BSHA Ajans

Yorumlar

escort ankara

Tema Tasarım | Osgaka.com