Ana Sayfa Teknoloji 25 Eylül 2021 51 Görüntüleme

“Global çip krizi için durum en kötü seviyeye ulaştı”  – Haberler

Global çip krizi ile ilgili yapılan yeni bir analizde durumun iyileşmesi beklense de tam ters bir tablonun ortaya çıktığı görüldü.

Global çip krizi 2017 yılında başlamış olsa da pandemi süreci ile birlikte derinleşen kriz, bugüne kadarki en yüksek zirveye ulaşmış durumda. Yapılan yeni bir sektör analizinde Susquehanna Financial Group tarafından özel bir rapor hazırlandı. Raporda sektörel olarak yaşanan gelişmelere yer verilirken krizin beklenenin aksine derinleştiği ve pek çok farklı sektörü etkilemeye başladığı belirtildi.

Çip siparişlerinde bekleme süresinde rekor: Bekleme süresi 21 haftaya çıktı

Raporda yer alan en çarpıcı detaylardan bir tanesi şu anda dünya genelinde herhangi bir şirketin çip satın almak istediğinde 21 hafta beklemesi gerekmesi. Ancak 21 hafta sonra çiplerini teslim alabilecek olan işletmeler, böylece 2,5-3 ay sonra ancak üretime geçiş yapabilecek. 2017 yılından beri sektörde mevcut bekleme sürelerinin olduğu bilinse de bugüne kadar bu kadar yüksek bir bekleme süresi yaşanmamıştı. Raporda 21 haftalık bekleme süresinin rekor olduğu belirtilirken, şirketlerin çok daha fazla zorlanmaya başladığı vurgulandı.

Çip krizinde en büyük etki otomotiv sektöründe yaşanıyor

Çip krizinden en çok etkilenen sektörlerin başında otomotiv geliyor. Rapora göre çip tedariki yapamayan şirketler, 110 milyar dolarlık bir gelirin de kaçırılmasına neden oluyor. Pek çok Otomotiv üreticisi, çip krizi nedeniyle araçlarında yer vermek istediği pek çok özelliği geri çekmek durumunda kaldı ve mevcut çipler olmadan araçlar fabrika bantlarında üretilmeye başlandı.

Raporda dikkat çeken bir diğer önemli detay ise tüm sektör temsilcilerinin yoğun çabasına karşın hala bir çözümün bulunamaması. Pek çok şirket ciddi fabrika yatırımları ile üretim kapasitesini artırmaya çalışsa da yapılacak yatırımlar henüz somut olarak üretim ile sonuçlanmadı. Üstelik Samsung gibi sektörde devleri dahi yaşanan bu kriz sonrasında benzer bir tablonun ortaya çıkmaması adına özel önlemler alarak kendi üretim hatlarını kurmayı planladığını duyurdu.

Dünya genelinde binlerce işletmenin derinden etkilendiği mevcut kriz önümüzdeki dönemlerde muhtemelen tekrarlanmayacak. Ancak hala krizin aşılamaması ekonomik anlamda işletmeleri oldukça zorluyor. 

Yorumlar

escort ankara

Tema Tasarım | Osgaka.com