Ana Sayfa Gündem 28 Mayıs 2020 31 Görüntüleme

İstanbul’un Fethi’nin 567’nci yıl dönümü Ayasofya’da kutlanacak

Fetih coşkusu Ayasofya'da kutlanacak

Cumhurbaşkanı ‘ın “İstanbul Fethinin 567’nci yıl dönümünde, milletimizle birlikte çok güzel programlara şahitlik edeceğiz” açıklamasıyla duyurduğu Fetih Programının detayları belli oldu.

İlk olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesinde Türkiye Yelken Federasyonu tarafından “29 Mayıs İstanbul Boğazı Fetih Saygı Geçişi Etkinliği” gerçekleştirilecek. 11:30’daki etkinlikte, Türk bayraklı tekneler, Huber Köşkü’nün önünden geçerken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da selamlayacak.

18:00’da Valiliği tarafından önünde Kur’an-ı Kerim tilaveti, kılıç kalkan gösterisi ve mehteran konseri gerçekleştirilecek. Fetih Özel Konseri 19:00’da Cumhurbaşkanlığı ve İletişim Başkanlığı Youtube kanallarında ve sosyal medya hesaplarında yayınlanacak “İstanbul’un Fethi Özel Konser Programı”nda ise Esat Kabaklı, Mustafa Yıldızdoğan ve İbrahim Sadri fetih coşkusunu yaşatacak eserlerle sahne alacak.

FETİH KUPASI

19:00’da ayrıca ‘nın etkinliği olacak. Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve ile başlayacak etkinlikte, Geleneksel Türk Okçuluğu Puta, Klasik Yay ve Makaralı Yay finalleri ödül töreninin yanı sıra Türkiye genelinde yapılan “İstanbul’un Fethi” temalı şiir okuma yarışması birincisinin video gösterimi de yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan da 20:53’te etkinliğe video konferans ile hitap edecek. Etkinlikte, mehteran takımı, ışık gösterisi ve havai fişek şöleni de olacak.

AYASOFYA’DA FETİH SURESİ

Fetih coşkusu 21:30’da Kültür ve Turizm Bakanlığının düzenlediği Fetih Şöleni ile ‘da devam edecek. Program, ‘in İstanbul’u fethederken gemileri karadan yürüttüğü rotaların üzerinden geçip Ayasofya’ya gelen drone görüntüleri ile başlayacak. Ayasofya içinde Fetih Suresi tilavetiyle devam edecek programda, Fetih Duası da yapılacak. Cumhurbaşkanı ‘ın video konferans ile katılacağı programda, Ayasofya’nın önüne kurulan bir platformda İstanbul’un fethi temalı mapping gösterisi de yapılacak. Fetih Şöleni, Tarihi Yarımada’dan havai fişek gösterisi ile sona erecek. Tüm program, Cumhurbaşkanlığı ve İletişim Başkanlığı Youtube kanalları ile sosyal medya hesaplarından ve televizyon kanallarından canlı olarak izlenebilecek.Takvim

Yorumlar

escort ankara

Tema Tasarım | Osgaka.com