Ana Sayfa Gündem 23 Aralık 2020 57 Görüntüleme

Kanserde Umudun Adı: Sıcak Kemoterapi

Karın içi kanserlerin tedavisinde kullanıldığında, 4’üncü evre hastaların da yaşam süresini uzatabilen “sıcak kemoterapi” ile ilgili bilgi veren Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Süleyman Orman “Eskiden 4’üncü evre kanserlerde 6-12 aylık yaşam süresi öngörülürken, Sıcak Kemoterapi ile kalın bağırsak kanserlerinde 5 yıllık yaşam yüzde 40’a kadar çıktı” açıklamalarında bulundu.

NORMAL KEMOTERAPİDEN FARKLI
Normal kemoterapiden farklı bir işlem uygulanan ve halk arasında “Sıcak Kemoterapi” olarak bilinen, Hipertermik Intraperitoneal Kemoterapi (HİPEK) hakkında bilgi veren Doç. Süleyman Orman, “Sıcak Kemoterapi incelemek için bir prosedür. Yumurtalık, kalın bağırsak, karın içi zarı, apendiks ve mide kanserlerinde uyguluyoruz. Sıcak Kemoterapi’de uygun hastaya 45 dakika ile 2 saat süresince ilaç veriyoruz. Normal kemoterapiden farklı bir tedavi. Normal kemoterapi damardan tek bir kemoterapi şeklidir ”ifadelerine yer verdi.

KÜÇÜK TÜMÖRLERİ YOK ETMEYİ HEDEFLİYOR
Gözle görülemeyecek küçüklükteki tümörler için sıcak kemoterapi tercih edildiğini anlatan Doç. Dr. Orman, “Normal kemoterapi, genellikle hastalara ameliyat olduktan ve yaraları iyileştikten sonra olacaktır. Sıcak Kemoterapi’de durum öyle değil. Hasta, bütünleri aldığımız ameliyattayken uyguluyoruz. Gözle görülemeyecek küçüklükteki tümörleri de yok etmek için Sıcak Kemoterapi karın içerisine veriyoruz. Karın içerisini yıkıyoruz. 2 milimetreden küçük tümörlere ulaşmayı hedefliyoruz. Hastaların genel durumunun ameliyatı ve bu kemoterapiyi kaldıracak iyilikte olması önemli bir kriter ”diye konuştu.

YAŞAM SÜRESİ UZUYOR
“Sıcak Kemoterapi” ile birlikte, tedavi sonrası yaşam süresinin uzadığını belirten Doç. Dr. Orman şöyle devam etti: “4’üncü evre kanserde eskiden 6-12 aylık bir yaşam süresi öngörülürken, sıcak kemoterapi ile kalın bağırsak kanserlerinde 5 yıllık yaşam yüzde 40’a kadar çıktı. Apendiks tümörlerinde bu oran 5 yıllık yaşam için yüzde 90’a çıktı. Yumurtalık kanserlerinde ise yüzde 80’e çıktı.” (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kaynak: BSHA Ajans

Yorumlar

escort ankara

Tema Tasarım | Osgaka.com