Ana Sayfa Magazin 12 Mart 2021 40 Görüntüleme

Psikoterapist Neslihan Aslıhan : Türk kadını takıntılar yüzünden sevişemiyor!

Romantik ilişkiler kadın ve erkeklerin psikolojik iyi oluş halini oldukça etkiliyor.Birisiyle duygusal bağ kurmak çok yakın olmak anlamına geliyor.Bu yakınlık insanın karşılaştığı yaşam zorluklarında adeta koruyucu bir faktör gibi algılanıyor (Çoğunlukla kadınlar tarafından).Son dönemde yapılan araştırmalara göre bireyler, içinde bulunduğu romantik ilişkilerde partnerleriyle zihinsel olarak çok meşguller. Partnerlerin tek başına ne yaptıkları, kimle zaman geçirdikleri merak konusu.Bu merak, kıyaslamaya dönünce romantik içerikli ilişkilerde takıntılı durumlar şiddetini artırıyor. Dolayısıyla ilişkinin doyumu ve cinsel yaşam negatif etkileniyor.
Obssesif bozukluk olarak tanımlanan takıntı hastalığı , kontrol etme, düzenleme, bulaşma, kirlenme, dindarlık, cinsellik gibi kişiden kişiye farklı seyreden semptomlar gösterir.Takıntılar çoğunlukla düşünce bazındadır.İnsan zihnine girene engel olamaz.Bunun verdiği sıkıntı ve huzursuzluk anksiyeteye (kaygı) neden olur. Anksiyetesi yüksek olan kadın bununla başa çıkamayınca romantik ilişkisini çekilmez hale getirebilir.
Romantik takıntılar da düşünce formatındadır. İstenmeyen görüntüler aklına gelince partneri terk etmeye yönelik güdüler ortaya çıkabilir. Eşini sevdiğini söyleyen pek çok kadın onun mesleki yetkinliğini, ahlak düzeyini, sosyal ilişkilerini, görünüşünü, zekasını başkasıyla karşılaştırmaya başladığında utanç ve suçluluk duygularıyla başa çıkamaz. Bu durumda da aslında seksi ya da partnerini değil de düşüncelerini kontrol edemediği için anda kalamaz. Haz alamaz, haz veremez.
Temizlik takıntısı olan kadınlar bulaş riski ve tiksintiye eşlik eden dini inançlar yüzünden cinselliğe izin veremiyor.Temiz olma ve temiz kalmaya ilişkin kültürel kodlamalar, cinsel mitler ve yetiştirilme tarzı da cinsellikten alınan doyumu etkiliyor.
Cinsel ilişkiye izin vermeyen kadınların çoğu aslında kafalarındaki takıntıları kontrol edemedikleri için sürece dahil olamıyor. Pek çok vaginismus hastası, eşini ve evlilik hayatındaki diğer bölümleri kontrol etmezse çok stresli olduğunu söyler. Seksi kontrol etmek de buna dahildir. Önce partnerin kendilerine tümüyle ait olup olmadığını öğrenmek isterler. ”Biz bir elmanın iki yarısıyız” fikrine inandırılmayı isteyen Türk kadını, haz almak konusunda bilgi sahibi olmak yerine haz vermek görevimdir ama bu görev için erkeğim buna layık olmalı görüşünü benimsiyor.
Takıntılarda, bağlanma biçiminin önemini vurgulayan araştırmalara göre çocukluk çağı travmaları ve mükemmelliyetçi kişilik özelliği de önemli bir yer tutuyor.Yardım alınmadığında kişinin hayat kalitesini önemli derecede düşüren takıntılar, kadınların kadınlık algısını ve cinsel hayatlarını olumsuz yönde etkileme gücüne sahiptir.

Yorumlar

escort ankara

Tema Tasarım | Osgaka.com