Ana Sayfa Teknoloji 16 Ocak 2022 55 Görüntüleme

Root nedir? Ne için yapılır?

Bu makalede Android telefonunuzu nasıl rootlayacağınızı açıkladık. Rootlama işlemiyle ilgili aklınıza takılan pek çok soruların yanıtlarını ayrıntılı olarak açıkladık:

Kullandığımız Android cihazlar çok geniş bir yelpazeye sahip ancak birçok alanda limitler mevcut. Bazı kullanıcılar bu kısıtlamaları kaldırmak için kök salmıştır. Android cihazınızı köklendirmek, birçok işletim sisteminin kilidini açar ve sizi kısıtlamalardan kurtarır. Bu sayede telefonunuzun işlemci hızını değiştirebilir ve sisteminizi güncelleyebilirsiniz.

Ancak bu göründüğü kadar kolay ve güvenli değildir. Bu makalede köklenme nedir? Android telefon nasıl rootlanır? tezahürat yapmanın zararları nelerdir? Aşağıdaki soruların birçoğunun yanıtlarını derledik:

Root atmak nedir?

Akıllı telefonunuzu köklendirmek, akıllı telefonunuz üzerinde daha fazla kontrole sahip olduğunuz anlamına gelir ve bilinmeyen olasılıklar sisteminin kapısını açar. Ancak, köklenme cihazda birçok soruna neden olabilir. Bir sistem değişikliği nedeniyle bir şeyler ters giderse ve bir hata mesajı alırsanız, telefonunuzun garantisi geçersiz olabilir. Bu nedenle, bu prosedürü seçmeden önce dikkatli bir şekilde düşünülmelidir.

Rootlama riski nedir?

Rootlama ayrıcalıklarının elde edilmesi, her seferinde bir sistemin kilidini açmakla kalmaz, birçok soruna da neden olur. Köklü cihazların dört ana dezavantajı ve riski vardır.

Garanti Riski: Bir aygıtın köklenmesi, bazı üreticilerin veya ağ operatörlerinin garantisini geçersiz kılabilir.
Brick durumu: Root işlemi sırasında bir şeyler ters giderse, cihazınızı tamamen brick etme riskiniz olabilir.
Güvenlik Riski: Bu işlem birkaç güvenlik açığı oluşturabilir. Cihazınızda kullandığınız hizmete veya uygulamaya bağlı olarak güvenlik açıkları oluşabilir.

Android Telefonun Root’lu olup olmadığı nasıl kontrol edilir

-Uygulamalar çalışmıyor: Root işlemi yapılmış cihazlarda farklı güvenlik sistemlerine sahip bazı uygulama ve servisler çalışmayabilir. Google Pay ve Barclays Mobil Bankacılık gibi finansal platformlar, köklü cihazlarla çalışmayı desteklemez.

Nasıl root yapabilirim?

  • Adım 1: Cihaz modelini bulun ve verilerinizi yedekleyin.
  • Adım 2: Windows için KingoRoot’u indirin ve kurun.
  • Adım 3: Telefonunuzda USB hata ayıklama modunu ve OEM kilidini etkinleştirin.
  • Adım 4: PC’nizde Android Root’u çalıştırın ve telefonunuzu bir USB kablosuyla bağlayın.
  • Adım 5: Root işlemine başlayın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin.
  • Cihazınızı köklendirmeye başlamadan önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var. Öncelikle, cep telefonunuzun tüm içeriğini yedeklemeniz gerekir.
  • Cihazınız arızalanırsa bu yedekleme ile birçok sorunun önüne geçebilirsiniz. Ayrıca, pilin en az %50 dolu olduğundan emin olmak, sorunsuz bir köklenme süreci sağlar.

Android cihazlarla ilgili daha fazla rehber

Yorumlar

escort ankara

Tema Tasarım | Osgaka.com