Ana Sayfa Teknoloji 23 Ocak 2022 34 Görüntüleme

Söyleyerek şarkı bulma yöntemi – Yazılım, uygulama ve teknoloji haberleri

Şarkı bulma uygulaması gibi bir şey var mı? Evet özellikle birçoğumuzun aşina olduğu SoundHound ve Shazam’ın aynı anda yayınlandığını söylemek abartı olmaz. SoundHound, farklılıkları mırıldanarak ve şarkı söyleyerek şarkı bulmayı başarmıştır.

Shazam ise Ferdi Tayfur’un ilk serbest bırakıldığından bile haberdardı. Shazam daha iyi geliştikçe, SoundHound’un biraz daha popüler olması zaman aldı. Bazı cep telefonlarında yüklü olmasa da uygulama günümüzde oldukça popüler bir uygulama haline gelmiştir.

Google’da arama yaparken işe yarayacak hileler

Farklı perdelerde şarkı söyleyebileceğiniz için şarkı söylemek ve şarkı bulmak açıkçası zor bir iştir. Direkt enstrüman yok. Hız yok, ölçü yok, uyum yok. Yine de SoundHound, dönemin en başarılı uygulamalarından biriydi. Yine de yüklemeyi deneyebilirsiniz. Son zamanlarda Google da işin içine girdi ve tabii ki çok ciddi bir çözüm buldu. Akıllı telefonunuzdaki Google uygulamasını açarak hemen deneyebilirsiniz.

Şarkı söyle ve şarkı bul

Şarkı söyle ve şarkı bul uygulaması olmasa da Google kullanıcılarına bir çözüm sunuyor.

  • Cep telefonunuzda Google uygulamasını açın.
  • Ancak bunun için tarayıcı yerine Google uygulamasını kullanma
  • Bir sonraki ekrana geçmek ve şarkıyı mırıldanmak için arama çubuğundaki mikrofon düğmesine basın.
  • Bunu yaptığınızda Google sizi dinlemeye başlıyor.
  • Buradaki Şarkıyı Ara düğmesine tıklayarak Google’dan da yardım isteyebilirsiniz.
  • Bir sonraki ekranda Google şarkı söylediğinizi algılayacak, analiz edecek ve şarkınızın kalitesine göre sonuçlar verecektir.
  • Ayrıca bunun için Google Asistan yardımına da başvurabilirsiniz.

Aslında bu Google arama özelliği sayesinde bilmediğiniz bir çok şeyi öğrenebilirsiniz. Ama bir şarkıyı söyleyen farklı şarkıcılara ve aynı şarkıyı farklı isimlerle yorumlayan şarkıcılara rastlayabilirsiniz. Yani bu şarkının nakaratına göre Google’ın size sunabileceği şarkılar var. Algoritma öncelikle “Bu şarkı bu şarkıya ne kadar benziyor?” sorusunun yanıtını arıyor. Ve aradığınız şarkıyla birlikte sizin seveceğinizi düşündüğü şarkıları da listeliyor. Bu yöntemin en güzel yanı ise telefonunuza herhangi bir uygulama indirmek zorunda kalmamanız.

Yorumlar

escort ankara

Tema Tasarım | Osgaka.com