Ana Sayfa Teknoloji 4 Ekim 2021 45 Görüntüleme

SSD’ler arızaya karşı pek dayanıklı değil!

Yeni nesil depolama donanımları olarak bilinen SSD için yeni bir rapor yayınlandı. Raporda donanımların sanıldığı kadar dayanıklı ve güçlü olmadığı ortaya çıktı. 

Klasik depolama birimlerinin aksine daha yüksek okuma ve yazma hızı performansı sağlayan yeni depolama birimleri çok daha üstün özellikleriyle dikkat çekiyor. Ancak sektörel olarak yapılan yeni bir araştırma yeni donanımların sanıldığı kadar güçlü olmadığını ve dayanıklılıkta çeşitli sorunların yaşanabileceğini gözler önüne serdi.

Bulut depolama şirketi tarafından hazırlanan rapor, kısa süre içerisinde sektörde dikkat çekti. Yeni teknolojilerin standart eski donanımlara göre çok daha iyi bir performans sunması beklense de rapora görev sanılanın aksine dayanıklılık konusunda SSD’lerin beklenildiği kadar iyi bir performans sunmadığı ortaya çıkarıldı.

Bulut Depolama şirketi Backblaze’den çarpıcı rapor

Depolama şirketi tarafından yapılan araştırmalarda HDD ve SSD için kapsamlı çeşitli testler gerçekleştirildi. Yapılan testlerde istatistikleri de ortaya çıkaran şirket, kayıt okuma hatası oranı, aşınma seviyeleri, açılış saatleri, toplam program hatası sayısı gibi pek çok kritik veri üzerinden kapsamlı bir derleme gerçekleştirdi. Yeni nesil sürücüler, kuşkusuz HDD’ye göre daha iyi bir performansın sunmuş olsa da bu performans beklenen kadar yüksek ve kusursuz değil. Çoğu kullanıcı tarafından yüksek yazma ve okuma performansı nedeni ile satın alınan SSD’ler performansta daha iyi olsa da yıllık arıza oranları ile çok da yeni bir teknoloji sunmuyor. Açıklamalara göre SSD’lerin yıllık arıza oranı yüzde 1.05. Aynı oran standart HDD modellerinde ise 1.38 olarak açıklanmıştı.

Şirket tarafından yapılan testlerde, donanımların tüm özellikleri aynı olarak belirleniyor. Sürücü yaşından içeriğindeki veriye kadar tüm detaylar aynı olduğundan dolayı iki farklı depolama birimi aynı şartlarda, eşit bir şekilde karşılaştırılıyor. Böylece araştırma sonuçlarının çok daha tutarlı ve doğru olması sağlanabiliyor.

Araştırmada dikkat çeken detaylardan bir tanesi de sabit disk arıza oranlarının özellikle 2018 ile 2020 yılları arasında ciddi bir artış göstermiş olması. Mevcut sürücülerin büyük bir bölümü 2014 yılında piyasaya sunulduğunu belirten şirket, bu nedenle de yaşa bağlı olarak arızaların daha fazla yaşanmaya başladığını söylüyor. HDD’ler için geçerli olan bu risk SSD için de geçerli. Sürücüler yaşlandıkça daha fazla arıza yapmaya başlıyor. 

Yorumlar

escort ankara

Tema Tasarım | Osgaka.com